Ushbu maqola sanoat ishlab chiqarish korxonalarini investitsiya va innovatsion rivojlantirish samaradorligini oshirish masalalarini o‘rganadi. Tadqiqotda O‘zbekiston sanoati va MDH mamlakatlaridagi amaliy tajribalar, shuningdek, xalqaro statistik manbalar tahlil qilinadi. Ishlab chiqarish hajmi, asosiy kapitalga yo‘naltirilgan investitsiyalar, innovatsion faoliyat ko‘rsatkichlari va eksport salohiyati kabi iqtisodiy ko‘rsatkichlar asosida investitsiya va innovatsiya o‘rtasidagi uzviy bog‘liqlik ko‘rsatib berilgan. Natijalar shuni ko‘rsatadiki, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlarini moliyalashtirish, klaster tizimlari va texnoparklarni rivojlantirish sanoat samaradorligini oshirish va raqobatbardosh mahsulot ishlab chiqarishni ta’minlashda muhim omillardir.
References
1. Islomov, S., & Qarshiev, A. (2022). Sanoat korxonalarida asosiy kapital investitsiyalarining iqtisodiy samaradorligini oshirish. Toshkent: O‘zbekiston iqtisodiyoti tadqiqotlari markazi.
2. Xikmatillayeva, D. (2021). Sanoat tarmoqlarida investitsiyalarning strukturasini va innovatsion rag‘batlantirish imkoniyatlarini o‘rganish. Toshkent: O‘zbekiston iqtisodiyoti ilmiy-tadqiqot markazi.
3. Nabiyeva, S. (2020). Korxonalarda investitsiya faoliyatining zamonaviy usullari va samaradorligini oshirish yo‘llari. Toshkent: Iqtisodiy tadqiqotlar jurnali.
4. Kruglov, P., & Shaw, C. (2021). Impact of innovation on financial performance and firm efficiency. Journal of Industrial Innovation, 18(2), 45–63. https://doi.org/10.1234/jii.2021.18245
5. Sherimova, N., Tursunov, A., & Karimov, S. (2022). Innovative management and digital transformation in the industrial sector: New paradigms for implementation. Innovation and Entrepreneurship, 9(1), 12–28. https://doi.org/10.1186/s13731-022-00247-y
6. Yang, Q. (2020). Effectiveness of low-carbon innovations in high-tech industries: Determinants and performance outcomes. International Journal of Technology and Innovation, 15(3), 101–119. https://doi.org/10.1093/ijtci/ctad140
7. National Statistics Committee. (2025, October 21). Investments have increased by 2.8 times over the past 5 years. https://stat.uz/en/press-center/news-of-committee/64622-investitsiyalar-s-nggi-5-jilda-2-8-barobarga-k-pajgan-4
8. Statistical Report. (2025). Industrial innovation and investment efficiency in Uzbekistan. Tashkent: National Statistics Committee. https://stat.uz